Nakupujte v autorizovanom eshope so záručným a pozáručným servisom ! 🛠️

GMT na hodinkách - čo to znamená?

Potápačské, logaritmické, tachymetrické, GMT či azimutálne lunety a stupnice na hodinkách môžu v dnešnej dobe smartfónov pôsobiť ako prežitok z hľadiska funkčnosti. Napriek tomu zostávajú mimoriadne obľúbeným prvkom, ktorý si nachádza svoje miesto na zápästiach športovcov, pretekárov, potápačov, pilotov, ale aj pod rukávmi manažérov či u „obyčajných“ nositeľov. Prečo tomu tak je? A ako tieto lunety a stupnice vlastne fungujú? To sme sa rozhodli preskúmať v našej sérii venovanej práve týmto unikátnym prvkom hodiniek. 

Čo je to GMT?

GMT je skratka pre Greenwich Mean Time, teda greenwichský hlavný čas, ktorý sa odvodzuje od merania času na Kráľovskom observatóriu v Greenwichi v Londýne (Anglicko). Tento čas slúžil ako medzinárodný štandard občianskeho času od roku 1884 až do roku 1972, keď ho nahradil UTC (Coordinated Universal Time – koordinovaný svetový čas). Napriek tomu je GMT dodnes uznávaný a využívaný napríklad Britským kráľovským námorníctvom alebo rozhlasovou stanicou BBC World Service..

Prime meridian (Greenwich) - Wikipedia

Greenwich sa nachádza vo východnej časti Londýna a je miestom, kde prechádza tzv. Greenwichský poludník, ktorý je známy aj ako nultý alebo základný poludník. Tento poludník sa používal na nastavenie času po celom svete a slúži aj na výpočet zemepisnej dĺžky. Pojem GMT (Greenwich Mean Time) sa často zamieňa s UTC+0, avšak aj keď sú tieto termíny veľmi podobné, majú odlišný význam: GMT sa určuje na základe rotácie Zeme, zatiaľ čo UTC využíva atómové hodiny. Ale čo je najdôležitejšie pre nás – v hodinárskom svete sa skratka GMT používa pri hodinkách, ktoré disponujú komplikáciou GMT – dokážu zobrazovať aspoň dve časová pásma súčasne.

Na čo slúžia hodinky s GMT?

Hodinky s GMT lunetou boli pôvodne určené najmä pre pilotov a námorníkov, ktorí sa neustále pohybovali a potrebovali hodinky zobrazujuce rôzne časové pásma, čo bolo pre ich prácu nevyhnutné. Čoskoro si však tieto hodinky našli cestu aj k dobrodruhom a cestovateľom. Preto nie je prekvapením, že väčšina týchto hodiniek je navrhnutá ako odolná, robustná a dobre čitateľná, s vylepšenou vodeodolnosťou, aby zvládla náročné podmienky – či už v divočine, na vrcholoch hôr alebo pri objavovaní cudzích miest..

The Impressive Citizen Series 8 880 Mechanical GMT

GMT hodinky sú dnes užitočné pre každého, kto z akéhokoľvek dôvodu potrebuje alebo chce sledovať čas v rôznych častiach sveta zároveň. Tieto hodinky sa tak stanú praktickým pomocníkom aj pre bežných ľudí, ktorí sa napríklad vydajú na druhý koniec sveta za prácou alebo na dovolenku a potrebujú si uvedomiť, aký je práve čas doma, aby sa vyhli telefonátom v nevhodných hodinách.

To platí aj naopak. Ak vaša partnerka odcestovala na stáž do Japonska, s GMT hodinkami budete vedieť, že jej už nemáte volať o siedmej večer, ako ste mali zvykom. Pre ňu by to totiž znamenalo budíček o druhej ráno, čo by asi neocenila. Samozrejme, v dnešnej dobe smartfónov si túto informáciu môžete rýchlo vyhľadať aj bez hodiniek, ale... nie je príjemnejšie len na rýchlo pozrieť na zápästie a jednoducho to vedieť?

Typy hodiniek s GMT

Hodinky s GMT stupnicou sú zvyčajne praktické, majú robustnejšiu konštrukciu, lepšiu vodeodolnosť a kombinujú športový s elegantným dizajnom. Samozrejme, existujú aj výnimky, ale pre naše bežné potreby táto charakteristika postačuje. GMT sa na hodinkách vyskytuje najčastejšie v troch rôznych podobách: s obojsmerne otočnou lunetou a teda vonkajšou 24hodinovou (či 12hodinovou) stupnicou, s pevnou lunetou a vnútornou stupnicou a posledná je GMT ručička v subčíselníku.

Hodinky s GMT komplikáciou by mali byť vybavené tzv. GMT ručičkou, ktorá prejde číselníkom raz za 24 hodín. Ak ide o 12-hodinovú stupnicu, ručička obehne číselník dvakrát, pričom musíme brať do úvahy rozdiel medzi dennými a večernými hodinami druhého časového pásma. 12-hodinová stupnica na otočnej lunetke nevyžaduje GMT ručičku, pretože sa môžeme riadiť klasickou hodinovou ručičkou.

Najranejšia podoba hodiniek s GMT komplikáciou bola taká, akú ju môžeme vidieť na obrázku vyššie: širšia, obojsmerne otočná luneta a GMT ručička, ktorá bola pripevnená k ručičke hodinovej. Luneta je označená 24hodinovou stupnicou, na ktorej bývajú (nie však vždy) pre väčšiu prehľadnosť farebne odlíšené denné a nočné hodiny. Tento dizajn preslávili v roku 1954 hodinky Rolex GMT-Master a táto podoba zostala veľmi populárna dodnes.

Hodinky Citizen Promaster Sky GMT Automatic NB6046-59E

Druhou verziou sú hodinky s pevnou lunetou, vnútornou 24hodinovou stupnicou a GMT ručičkou.

Pre zaujímavosť: občas sa vyskytnú hodinky s GMT 24hodinovou stupnicou, ktoré však nemajú GMT ručičku. Tieto modely sú potom preberané na hodinkových fórach pre ich nepoužiteľnosť a pre fakt, že sú asi v podstate "len na štýl". To ale dokazuje, že tento dizajn vyzerá skvele aj sám o sebe.

Treťou verziou je klasický ukazovateľ na subčíselníku s GMT ručičkou. Ten môže obiehať buď v 24hodinových či 12hodinových intervaloch.

Návod na použitie GMT

Existujú dva spôsoby, ako manipulovať s GMT lunetou. Začneme tým zložitejším, ktorý mal najväčšie využitie u pilotov prelietajúcich časovými pásmami. Tí potrebovali rýchlo prispôsobiť čas druhého časového pásma, a preto bolo pre nich najjednoduchšie jednoducho otáčať lunetou.

Zložitejší spôsob je nasledovný: Pre správnu manipuláciu sa musíme orientovať v označení časových pásiem (napr. pre nás platí v letnom čase skratka CEST +2), z ktorých si neskôr vypočítame, o koľko klikov budeme s GMT lunetou otáčať a tiež ktorým smerom.

Pásmo GMT nesie označenie 0. Od toho sa potom odvíja označenie každého ďalšieho časového pásma, ktoré dostane písomnú skratku a číselný údaj s označením + alebo - (všetky pásma na východ od GMT nesú označenie +, na západ zasa -. Smer otáčania GMT lunety potom určí to, či chceme hodiny pridávať (v druhom časovom pásme, ktoré chcem sledovať, je viac hodín, než kde sa nachádzam – otáčam proti smeru hodinových ručičiek) alebo naopak uberať (v druhom pásme je menej hodín – otáčam po smere).

The Citizen Series 8 GMT Review

Ak viete, aké časové pásmo chcete sledovať, môžete začať. Najprv nastavíme GMT ručičku na náš lokálny čas podľa 24-hodinovej stupnice (napríklad na číslo 17, ak je 5 hodín popoludní). Potom nastavíme klasickú hodinovú ručičku na lokálny čas, ako obvykle (na 5. index na číselníku). V tejto fáze obe ručičky ukazujú rovnaký čas.

V ďalšej fáze budeme nastavovať čas druhého časového pásma pomocou otáčania lunetou. Povedzme, teda, že sme doma na Slovensku (označenie CEST+2) a je 5 hodín popoludní. My však chceme vedieť, koľko hodín je napríklad vo Washingtone v USA (EDT -4). Lunetou teda otočíme o rozdiel týchto dvoch časových pásiem, teda o 6 pozícii na 24hodinovej stupnici a po smere hodinových ručičiek. GMT ručička potom bude ukazovať na 11 hodín ráno – toľko hodín je práve vo Washingtone.

Jednoduchší postup: Vytiahneme korunku do správnej polohy (zvyčajne druhej) a nastavíme GMT ručičku na čas druhého časového pásma, ktorý si musíme vopred zistiť, podľa 24-hodinovej stupnice. Následne nastavíme lokálny čas ako obvykle. A je to hotové. Tieto rovnaké pravidlá sa uplatnia aj pri hodinkách s pevnou lunetou a vnútornou GMT stupnicou.

Pár slov na záver

GMT hodinky sú skvelým nástrojom pre tých, ktorí často cestujú alebo potrebujú sledovať čas v rôznych časových pásmach. S ich pomocou môžete ľahko a rýchlo sledovať viacero časov súčasne, čo je praktické nielen pre profesionálov, ale aj pre bežných cestovateľov. Či už ide o leteckú navigáciu, obchodné rokovania alebo každodenné použitie, GMT hodinky sú spoľahlivým a štýlovým spoločníkom.

Prezrite si našu širokú ponuku dámskych a pánskych hodiniek za výhodné ceny ešte dnes.